Ohjelma

Maaseutunäyttelyn alustava ohjelma, muutokset ovat mahdollisia

PERJANTAI 19.8.

Työnäytökset:

klo 10.30 Säilörehun korjuunäytös
klo 14.00 Maanmuokkaus

Omatoiminäytösalue:

klo 13.00 & 15.00 Kalkkijahti Oy – kalkinlevitysnäytös

Päälava:

klo 10.30 Pääyhteistyökumppaneiden puheenvuoro

  • Tiina Herlevi, Agco Finland, Valtran traktoritehtaan johtaja


klo 11.00 Rautalankaduo Kaiku (instrumentaalimusiikkia pääasiassa 60-luvulta)
klo 12.00 Maaseutunäyttelyiden avaus

  • Avauspuheenvuoro Jarmo Vuolteenaho, Nivalan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
  • Nivalan kaupungin tervehdys Päivi Karikumpu, kaupunginjohtaja
  • Suomalaisen maatalouden tulevaisuus ja sen merkitys huoltovarmuudelle EU-näkökulmasta, Europarlamentaarikko Elsi Katainen

Klo 12.30 Panneelikeskustelu: Suomalaisen maatalouden tulevaisuus ja sen merkitys huoltovarmuudelle

  • Vesa Kaunisto, maanviljelijä Valion hallituksen puheenjohtaja
  • Eliisa Kumpula, maidontuottaja
  • Reijo Flink, A-Tuottajat Oy:n, A-Rehu Oy:n sekä Nautasuomi Oy:n toimitusjohtaja
  • Hanne Hurskainen, toiminnanjohtaja, MTK Pohjois-Suomi
  • Elsi Katainen, europarlamentaarikko

Keskustelun juontaa ProAgria Oulun johtaja Vesa Nuolioja

klo 14.00 Kannattaako peltoa raivata? Hannu Tölli, Isolohko on voimaa/ MMM

klo 15.00 Herra Kivisen puutarhatontut
klo 16.00 The Rolling Beat (musiikkia monelta vuosikymmeneltä 60-luvun hengessä)

LAUANTAI 20.8.

Työnäytökset:

klo 10.30 Säilörehun korjuu
klo 14.00 Maanmuokkaus

Omatoiminäytösalue:

klo 13.00 & 15.00 Kalkkijahti Oy – kalkinlevitysnäytös

Päälava:

klo 10.30 Pääyhteistyökumppaneiden puheenvuorot

  • Mikko Tiirola, MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja


klo 11.00 Soiva Siili, musiikkiesitys
klo 12.00 Maatilojen mahdollisuudet uusiutuvan energian tuottamisessa

  • Juha Pylväs, kansanedustaja
  • Robert Harmoinen, maatilojen energiaomavaraisuus, Valio
  • Sami Vinkki, biokaasu, Demeca
  • Ilpo Wennström, viljelijä/biokaasottaja
  • Jari Tikkanen, aurinkopaneelit maatilalla, ProAgria

klo 14.00 Kannattaako peltoa raivata? Hannu Tölli, Isolohko on voimaa/ MMM

klo 13.30 Soiva Siili, musiikkiesitys
klo 15.00 Kuutama, musiikkiesitys